HAKKIMDA

"Beş yaşında sadece dans etmek istediğimi farketmiştim. Gelin, dansın buyusune benimle birlikte katılın"

1978 yılında Zonguldak’ta doğdum. Çok küçük yaşlardan itibaren klasik bale, sportif ritmik cimnastik ve sportif aerobik ile uğraştım. Öğrenimimi Ankara’da tamamladım. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümü ve Gazi Üniversitiesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldum. Spor yönetimi ve organizasyonları ile ilgili yüksek lisansımı tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleştim. Ankara’da yaşadığım sırada, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Ankara Devlet Tiyatroları ve Ankara Sanat Tiyatrosunda sayısız sezonda çeşitli temsillerde görev aldım. Üç sene kadar Sultans Of The Dance ve The Fire Of Anatolia isimli özel teşvikli kuruluşlarda çalıştım. Uzun seneler ilk öğretimden üniversitelere kadar bir çok devlet ve özel okullarda eğitmen olarak görev aldım. Özel sağlık klüplerinde de profesyonel kişisel antrenör olarak çalıştım. Halen serbest olarak kişisel antrenörlük yapmaya devam ediyorum. Sanatsal ve edebi yaratımlar konusunda hizmet veren Çengi Performing Arts’ın kurucu ortağıyım. Her zaman değişim ve yenilikçilikten yana oldum ve dansımda tek bir disiplin ve stil ile sınırlı kalmadım.

Bir çok farklı stili deneyerek ve sentezleyerek kendime özgü yeni bir stil yarattım. Klasik bale, Sema, ve Oryantal haricinde modern dans, akrobasi, tango, salon dansları, aerial sirk, ve pole dance uğraştığım stiller arasındadır. Halen aktif sahne hayatıma devam etmekteyim. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Ziynet Sali, Burhan Öcal, Funda Arar, Ozan Doğulu gibi bir çok isimle çalışmalarımı sürdürmekteyim. Ayrıca, zaman zaman Türkiye’ye gelen bir çok ünlü DJ ve gruplar ile de sahne performansları gerçekleştiriyorum. Yurt dışında bir çok sanat, müzik, ve dans festivaline de davet üzerine görev almaktayım. Günümüzde sahnede ve sahne arkasında bir dansçı, bir eğitmen, ve bir koreograf olarak çalışmalarıma ve yeni projelerime devam etmekteyim.

DANSÇI

Hayatın ve duyguların en güzel gösteriliş biçimlerinden biridir Dans. Dansı iyi sunabilmek ve herkesle paylaşabilmek, dansı kalplerimizde daha da büyütüyor.

Küçük yaşlardan itibaren cimnastik ve bale eğitimi aldım. Modern dans, oryantal, pole dance gibi bir çok farklı stilde çalışmalarıma devam ediyorum.

EĞİTMEN

İnsanların yaşam kalitelerini bozmadan, yeme-içme düzenlerine kadar kişiye özel programlar oluşturarak daha sağlıklı ve kaliteli hayatlar sürdürülmesini sağlamaya çalışıyorum. İster dans ederek, ister spor yaparak, hedefimiz sağlıklı bir yaşam sürmek.

Profesyonel platformda yetişen yeni nesil dansçılara da bir yol açabilmek ve yol gösterebilmek önemli görevlerimizden biri.

KOREOGRAF

Birikimlerimi projelendirmek ve paylaşmak beni yeni şeyler denemeye hergün daha çok teşvik ediyor. Sahne üstünde hayallerinizi gerçekleştirdiğinizi görmek en büyük mutluluk. Herkesin tek bir vücut olduğu, enerjiden her yerin ışıl ışıl parladığı bir sahne hayal edin.

Seneler içinde edindiğim tecrübelerim ve birikimlerimle en güzel dans bestelerini yazabilmek için çalışıyorum.

STÜDYO

Çengi , Türkiye'nin ilk Pole eğitimi veren stüdyosunda sizlerle buluşuyor... Dans etmek herkes içindir. Kendini keşfetmek ve bunu yaparken eğlenmek isteyen herkes derslerimize katılabilir... Ocak ayı başından itibaren hizmet vermeye başlamış olan stüdyomuzda profesyonel eğitmenler eşliginde Pole dance , Pole aero-fit , Pilates , Oryantal , Broadway musicals dance , pop dance, yoga ve tai-chi dersleri verilmektedir... Derslerimiz hakkında geniş bilgiyi aşagıda bulabilirsiniz..."

POLE DANCE

Hem rahatlamak hemde zinde kalmak, üstelik eğlenmek istiyorsanız bu dans tam size göre. Eğitimlerimiz hafta içi ve haftasonu birer gün ve bir aylık dönemlerden oluşmaktadır. Her dersin süresi bir saattir. Derslerimizde devamlılık vardır.

POLE AERO-FİT

Tamamiyle cardio bir çalısmadır. Karın, kalça, sırt ve koldaki fazlalıklardan kurtulmak, forma girerken eğlenmek istiyorsanız bu dersi kaçırmayın. Bir derste yaklaşık 400-500 kalori harcanmaktadır. Eğitimlerimiz hafta içi ve haftasonu ikişer gün ve birer aylık dönemlerden oluşmaktadır. Her dersin süresi bir saattir.

PİLATES

Matwork pilates; yer hareketleri ve plastik top v.b. gibi bir takım aletlerle yapılan hareketlerden oluşan tüm vücut için geliştirilmiş kondisyon programıdır. Eğitimlerimiz hafta içi ve haftasonu ikişer gün ve birer aylık dönemlerden oluşmaktadır. Her dersin süresi bir saattir.

ORYANTAL

Doğa olaylarını beden hareketleriyle sembolize etmeye calışan insan; göbeğini, kalçasını ve belini kullandı. Depremi anlatmak için bedenini titretmeyi, fırtınayı anlatmak için ani kalça atışlarını ve hortumu anlatmak için gövdeyi baştan aşağıya dalgalandırmayı keşfetti. Ve Oryantal dansında ilk tohumları milattan yüzyıllarca önce böyle atılmış oldu. Eğitimlerimiz hafta içi ve haftasonu haftada bir gün bir buçuk saattir. Aylık dönemlerden oluşmaktadır. Derslerimizde devamlılık vardır.

BROADWAY MUSICALS DANCE

Kendinizi bir broadway yıldızı gibi hissetmek ister misiniz? Müzikallerden bir çok dansı bulabileceğiniz derslerimiz Amerikalı eğitmenimiz Christopher Lee Wesley yönetiminde gerçekleşecektir. Eğitimlerimiz hafta içi ve haftasonu iki gün ve bir aylık dönemden oluşmaktadır. Her dersin süresi bir saattir.

TAİ-CHİ

Tai Chi Ch’uan, yüzyıllar önce Çin’de ortaya çıkmış olan bir sağlık sistemidir. Temeli M.Ö. 2000 yıl önce eski Hindistan’da yapılan yoga çalışmalarına dayanır. Amacı, evrensel bütünleşme hedefindeki ruhsallık, içsel dövüş sanatı, etkin sağlık sistemidir. Antonio Eulises Granda Manzano yönetiminde gerçekleşecek derslerimiz hafta içi ve haftasonu bir gün ve bir aylık dönemden oluşmaktadır. Her dersin süresi bir saattir.

DANS KENDİNİ İFADE ETME YOLUDUR...

Konuşma ve dilden başka vücut enerjimizi kullanarak duyguları ifade etmeliyiz. Bunlar yapılmazsa sıkışan enerjiler rahatsızlıklara sebebiyet verir. İşte biz farklı bir felsefeyle bir dans stüdyosu geliştirdik.

Dilden önce dans vardı. Dünya bir ritimle ortaya çıktı ve evrenin bu ritmi hala devam ediyor. Yeryüzünde hareketin ilk başladığı andan itibaren insanın içinde ritim vardı. İlkel insanlar kendilerini ilk hareketlerle ifade etmişlerdir. Ayrıca bir çok doğa olayı içinde bir araya gelerek bu doğa olaylarını ya da nasıl avlandıklarını hareket ederek anlatmışlardır. İşte o andan itibaren dans başladı. Çünkü dans, en özgün hareketlerle insanın kendini ifade etmesiydi.

Dans, bulunduğun ruh halinden çıkmak, duyguları dışarı çıkarmak ve bir şekilde bazen onlardan kurtulmak bazende onları geliştirerek tekrar yenilerini alabilmek için bir ifade biçimidir. Bedenin kendisini anlatma yoludur. Salt bir eğlence olmanın ötesinde paylaşmak ve böylece çoğalmak demektir.

BASINDA

Hakkımda ve çalışmalarımla ilgili basında yer alan bazı linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Olağanüstüsün. İşini aşk ile yapan insanlar nasıl fark ediliyor, değil mi?
Sezen Aksu, Yorumcu, Söz Yazarı, Bestekar

Canım koreografıma teşekkürler.
Ajda Pekkan, Süperstar

Tanıdığım en profesyonel, en yetenekli kadınlardan biri... Kalbiyle, aklıyla, kocaman bir kadın.
Demet Evgar, Oyuncu

Türkiye’de ki tanıdığım en yetenekli dansçı
Saba Tümer, Sunucu ,Gazeteci

Ailemizin koreografı
Ozan Doğulu, Söz yazarı, Bestekar, Müzik Yapımcısı

İLETİŞİM

Adres : Çengi Studio Kültür Mah. Türksan Sitesi Esen Sok. Duygu Apt. No : 2 D-E Etiler - İstanbul
Telefon : +90 212 287 10 61 Faks : +90 212 287 10 62
E-Posta : info@burcuyuce.com
Web : http://www.www.cengistudio.org